Građanski odgoj i obrazovanje u našoj školi
Autor: Marija Baškera Mandić, 16. 12. 2022.

Naša škola od početka ove školske godine provodi izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje. Voditeljice Građanskog odgoja Matea Bileta i Marija Baškera Mandić završile su posebnu edukaciju kako bi održavale aktivnosti i radionice, a program je namijenjen petim razredima. Projekt GOO-a uveden je prvo u riječke škole 2016. godine, potom u pet istarskih škola 2018., a od tekuće školske godine provode ga sve osnovne škole kojima su osnivači Grad Pula i Istarska županija.

Teme kojima se Građanski odgoj bavi orijentirane su na nastojanje da od naših učenika napravimo aktivnog člana suvremenog društva – učenik će promišljati o svojoj ulozi u društvenoj zajednici, pokušat će je unaprijediti, brinut će se za sve članove društva, a posebno za djecu, starije, bolesne, osobe s posebnim potrebama, pa i kućne ljubimce. Učenicima su najdraže teme povezane upravo s kućnim ljubimcima, volontiranjem i održivim razvojem.

Tijekom polugodišta učenici su uz radionice u školi posjetili i neke ustanove i kulturne organizacije izvan škole. Tako su u listopadu posjetili kino i gledali vrhunski i nagrađivani film ''Avatar''. Promišljali su o problemima očuvanja prirode prikazanima u filmu i izrađivali plakate o zaštiti prirode. Povodom Međunarodnog dana prava djeteta tijekom studenog pozvani su predstavnici grupa i voditelji u Gradsku vijećnicu grada Pule, gdje su sudjelovali u radionici naziva ''Dječja prava – dječja participacija'' u organizaciji društva ''Naša djeca'' Pula. Početkom prosinca cijelu grupu voditeljice su vodile u kulturno-povijesni obilazak grada Pule te u Volonterski centar Istre, a druženje je završilo klizanjem na pulskom Forumu.

Marija Baškera Mandić i Matea Bileta