Čovječe pročitaj si! u Mjesecu hrvatske knjige
Autor: Amadea Draguzet, 23. 11. 2022.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige ispunili smo raznim aktivnostima i uključili cijelu školu. Bilo je tu prezentacija, anketa i raznih igara od kojih je turnir Čovječe pročitaj si! bio igra kojom smo obilježavanje svečano završili.

Učenicima Malim knjižničarima u prvom polugodištu je to glavno zbivanje te su se pripremali za prezentiranje hrvatskih pisaca. Ukupno je predstavljeno devet hrvatskih pisaca poput Mate Lovraka, Ivana Kušana, Sanje Pilić, Ivane Brlić Mažuranić i ostalih.

Svaki je Mali knjižničar kroz sat ili čak i blok sat upoznao učenike od 1. do 5. razreda s jednim piscem te proveo evaluaciju svog rada i anketu o čitanju.

U višim razredima provedena je malo drugačija anketa o čitanju sukladno interesima. Dok smo niže razrede pitali što vole čitati i u papirnatom i u virtualnom obliku, zašto je čitanje važno i što ih odbija od čitanja, više smo razrede pitali: kad su naučili čitati, pomaže li im tko oko lektira, zašto više vole čitati iz ekrana i hoće li čitalačke navike utjecati na njihovu profesionalnu budućnost.

Što se tiče igrifikacije učenici su izradili puzzle te su se na satima prezentacije provodila natjecanja tko će najbrže složiti naslovnicu za što su učenici pokazali veliki interes.

Igra Čovječe pročitaj si je društvena igra na ploči te je model izrađen i za školski pano na kojemu su učenici igrali u sklopu sati obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige.

Veliki Čovječe pročitaj si! u obliku turnira odigran je u školskoj knjižnici. Polja su bila označena na podu, a zadaci su bili u rukama Malih knjižničara. Igralo se u četiri staze po dva igrača. Ukupno se za turnir prijavilo šezdeset učenika trećih i četvrtih razreda koji su igrali u ponedjeljak 14. i u utorak 15. studenog. Učenici su na turniru pokazali znanja o piscima i njihovim djelima, kreativnost u smišljanju priča, rimovanju, dopunjavanju, pisanju bez gledanja i čitanju bez greške.

Borba je bila napeta te su prve dvije nagrade otišle timovima 4.a razreda, Dori Zuban i Ariani Dovečer za prvo mjesto, Leonu Hanjcu Kerekešu i Diegu Marsetiču za drugo mjesto, a treće mjesto osvojile su Leona Jurić i Tia Pranjić učenice 3.a razreda.

Nagrade su bile čokoladna torta koju su nam osigurali učenici  izvannastavne aktivnosti Domaćinstvo, a igru Čovječe pročitaj si! su izradili Mali knjižničari u suradnji s učenicima Likovne grupe. Nagrade su svečano dodijeljene u holu škole.