Učenici 2.a i 2.b razreda posjetili su Policijsku i Vatrogasnu postaju Pula
Autor: Ina Plejić Morarević, 14. 10. 2022.

U okviru terenske nastave planirane Kurikulumom učenici drugih razreda posjetili su Policijsku i Vatrogasnu postaju u Puli. Glavna namjera bila je pobliže upoznati zanimanje ljudi te istražiti organiziranost navedenih postaja. Učenici su spoznali važnost poštivanja raznih pravila kako bi djelovanje navedenih službi proteklo neometano. Raspravljali su o različitim ulogama pojedinca u zajednici ali i o pravilima i dužnostima pojedinca. Učenici su zorno doživjeli posljedice njihova nepoštivanja. Naučili su odgovorno se služiti hitnim telefonskim pozivima. Također, kroz šetnju gradom učenici su poštivali prometnu signalizaciju, kretali se prema pješačkim pravilima.

Policijski službenici predstavili su što sve radi policija i kako izgleda jedan radni dan policajca. Djeca su prvo razgledala šaltere upravnih poslova, a potom su sa zanimanjem razgledala dežurstvo policijske postaje, prostorije za zadržavanje i ispitivanje. Zanimalo ih je i kako izgleda rad kriminalističkih tehničara. Isprobali su otkrivanje otisaka papilarnih linija, a za uspomenu na svoj posjet policiji ponijeli su papiriće sa svojim otiscima. Svoj posjet završili su razgledavanjem policijskih vozila. Kroz razgovor s policijskim službenicima uvjerili su se da su oni tu za njih i da je policajac  pomagač i prijatelj svakom djetetu.

Razgled su nastavili u Vatrogasnoj postaji gdje su učenici imali priliku doživjeti hitan vatrogasni poziv kao i vatrogasnu vježbu. Otkrili su što se sve krije u vatrogasnom vozilu, kojim putem se vatrogasci spuštaju do vozila, kako brzo oblače vatrogasno odijelo I kako je to sjediti u vatrogasnom vozilu. Uz zvukove sirena raspoznali su razliku policijske i vatrogasne sirene.

I ovim putem zahvaljujemo se na izuzetno srdačnom prijemu i opširnim odgovorima na dječja znatiželjna pitanja.