Međunarodni projekt OŠ Stoja, Republika Hrvatska i OŠ heroja Janeza Hribarja, Republika Slovenija
Autor: Lorna Velenik Žufić, 21. 1. 2013.

Osamnaest učenika OŠ Stoja, i četiri voditeljice, knjižničarka Lorna Velenik-Žufić, učiteljica likovne kulture Nada Žunec,učiteljica hrvatskog jezika Sonja Gregl i učiteljica engleskog jezika Saša Bertagnoli-Macu  sudjelovat će u međunarodnom projektu „Upoznajmo se…Brodovi prijateljstva“, u trajanju od 22.01.2013. do 26.01.2013. godine i od 15.05.2013. do 19.05.2013. godine.Ovaj projekt je započet prošle školske godine, i nadamo se da će prerasti u dugogodišnju suradnju.Glavni koordinator ovog projekta je ravnateljica OŠ Stoja Zdenka Perović,prof. koja je ovaj projekt i osmislila. Tema ovogodišnjeg projekta je JEZICI NAS SPAJAJU.Projekt će se realizirati kroz mnoštvo radionica koje će se održavati u obje škole, a učenici će se upoznati i sa lokalnim prirodnim i kulturnim znamenitostima  okolice Pule i Starog trga pri Ložu

U prvoj fazi projekta učenici OŠ Stoja boravit će kod svojih vršnjaka iz Starog trga pri Ložu u Republici Sloveniji u razdoblju od 22.01.2013. do 26.01.2013., dok će u drugoj fazi projekta učenici OŠ Stoja biti domaćini učenicima iz Republike Slovenije u razdoblju od 15.05.2013. do 19.05.2013.

Kao najvažnije ciljeve ovog projekta treba istaknuti: razvijanje kod učenika želje za upoznavanjem i druženjem s vršnjacima drugih naroda Europske unije i na taj način pridružiti se motu „Europa bez granica“, a ujedno i promovirati različite geografske, povijesne i kulturne vrijednosti grada Pule, Istarske županije i Republike Hrvatske te razviti komunikaciju i međusobnu povezanost učenika kroz zajednički rad, stjecanje novih znanja, vještina i iskustava. Isto tako važan cilj je i upoznavanje učenika i učitelja sa sličnostima i razlikama školskog sustava, kao i sa životom i radom u školama.

Ovaj projekt podržan je od Grada Pule, Upravnog odjela za društvene djelatnosti i Odjela za međunarodnu suradnju i europske integracije Istarske županije.