Predstava "Kristijan"
Autor: Tajana Velikanja, 20. 2. 2017.

Dana 16.2.2017. godine učenici osmih razreda Osnovne škole Stoja su u okviru projekta „MOZAIK-POMOĆNICI u nastavi ZA Integraciju učenika u Istri“ otišli u Teatar Naranča pogledati kazališnu predstavu „Kristijan“.

Predstava ''Kristijan'' osmišljena je i odigrana radi senzibilizacije javnosti o značaju uključivanja učenika s teškoćama u redovno školovanje. Predstava je usmjerena na razvijanje empatije društva prema učenicima i mladim ljudima s teškoćama u razvoju, a dobila je naziv prema imenu glavnog junaka ove priče. Riječ je o jednom posebnom dječaku, drugačijem od svih, koji voli crtati i slikati, međutim povučen je u sebe i nema razvijene socijalne vještine. Kroz predstavu pratimo susret dvoje srednjoškolaca koji se nalaze u parku i prisjećaju se tog posebnog dječaka koji je išao s njima u osmi razred osnovne škole. Glavna su nit predstave flashbackovi ovo dvoje učenika o raznim događajima (lijepim i ružnim) koji ih vežu uz Kristijana. “KRISTIJAN” na nenametljiv način promiče vrijednosti i kvalitete koje bi svaki učenik trebao prepoznati u sebi kako bi u budućnosti postao tolerantniji i otvoreniji prema različitosti. Vijest pripremila Matea Bileta, pedagoginja.