IZLOŽBA PISCI U SVJETLOSTI
Autor: Amadea Draguzet, 22. 10. 2015.

U tjednu od 19. do 23. listopada u knjižnici OŠ Stoja održavala se izložba Pisci u svjetlosti, male, ali velike, likovne umjetnice i bivše učenice naše škole Anje Kuzmić. Anja Kuzmić je nevjerojatna petnaestogodišnjakinja s izraženim darom za slikanje što se može primijetiti na njezinim radovima.

„Ideju za ovu izložbu dobila sam kada sam u dvanaestom mjesecu prošle godine na satu likovne kulture dobila zadatak da napravim crtež u negativu. Napravila sam portret Edgara Allana Poea tako da su mu desno oko i još neki detalji bili okrenuti u negativ. Vrlo mi se svidjela jednostavnost i efektnost tog načina rada i samog djela, pa sam zaključila da bih trebala napraviti cijeli serijal na sličnu temu.“

Kroz posljednjih pola godine naslikala je jedanaest portreta, od toga deset su svjetski poznati pisci i jedan je portret lika iz djela Slika Doriana Graya tj. Dorian kako ga Anja vidi. Kako je ove godine tema Mjeseca hrvatske knjige svjetlost, cjelokupni ugođaj i prostor knjižnice s izložbom bili su svjetlosno posebno uređeni.

Na otvorenju izložbe učenici knjižničarske skupine recitirali su i dramatizirali ulomke iz djela naslikanih pisaca te je bio prikazan i kratki video uradak koji se sastojao od pojašnjavanja pojmova iz područja svjetlosti kojim se po Nastavnom planu i programu bavi Fizika u osmom razredu. Pojmovi i način izlaganja učenika u video uratku bili su pojednostavljeni i prilagođeni za učenike nižih razreda koji će uradak pogledati prilikom dolaska na radionice koje će se održati u knjižnici povodom obilježavanja ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige. Učenike knjižničarske skupine koji pohađaju pete i šeste razrede valja posebno pohvaliti jer su se uhvatili u koštac s književnim i znanstvenim tekstovima koji su dvije do tri godine ispred njihove obrazovne dobi te ih profesionalno pripremili i prezentirali. Fotografije s izložbe možete pogledati u fotogaleriji.

Uživajte!