Ovaj mjesec: 2001
Upis u srednju školu - odgovor Ministarstva
Autor: Darko Karlović, 21. 6. 2013.

Prosljeđujemo odgovor Ministarstva, na upit u svezi upisa, ukoliko neko  od roditelja ili učenika osmog razreda ima sličan upit.
Srdačan pozdrav,
Marija Ivić-Kačan

Poštovana,
ljubazno Vas molim odgovor na sljedeće pitanje u svezi upisa u srednje škole:
Može li učenik koji pristupi ljetnom upisnom roku, potpiše prijavnicu s programima koje je odabrao, te ostvari mogućnost upisa odnosno upis u jedan od prijavljenih programa u ljetnom upisnom roku,  pristupiti jesenskom upisnom roku tj. prijaviti neki drugi program na jesenskom upisnom roku u kojem ostane mjesta?
Razlog za takav postupak  bi mogao biti da se učenik nije na vrijeme u ljetnom upisnom roku prijavio za obrazovni program koji zahtijeva dodatne ispite i provjeru ili se učenik tijekom ljeta predomislio glede programa u kojem se želi školovati (zbog nemogućnosti prijevoza u određenu školu, zbog promjene interesa ili nekih drugih mogućih razloga).
Zahvaljujem na razumijevanju i srdačno Vas pozdravljam.
S poštovanjem,
Marija Ivić-Kačan

Poštovana,
 ukoliko se kandidat upiše na ljetnom upisnom roku u I. razred srednje škole, onda nije u mogućnosti pristupati jesenskom upisnom roku i ponovno se pokušati upisivati, iz razloga što je to već ostvario i bit će evidentiran kao učenik srednje škole u koju se upisao na ljetnom roku.
 Ukoliko učenik želi promijeniti upisani program, prema odredbama članka 25. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama (NN, 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 16/12) učenik može prijeći iz jedne škole u drugu koja ostvaruje isti obrazovni program najkasnije do 31. ožujka tekuće školske godine. Učenik će se o tome moći više informirati kada započne nova školska godina, odnosno nastavna godina.
 Dakle, kandidat se ne može tijekom ljeta premišljati, odnosno ostvariti upis u određenoj srednjoj školi, a onda se ne pojaviti na početku školske godine jer će se o svemu voditi računa (prebačaj podataka u e-Maticu kako bi srednja škola raspolagala podacima o učenicima I. razreda). Stoga, ukoliko imate takve i slične upite roditelja, odnosno kandidata, molimo Vas da ih upozorite na ozbiljnost postupka i da je potrebno pravovremeno donijeti odluku o prijavi za upis u određeni program.
 S poštovanjem,
 Kristina Begonja, prof.
 Stručna savjetnica /Expert Advisor
 Služba za zajedničke programe/ Office for Joint Programmes