Učenici povijesne grupe obilježili Dan sjećanja na holokaust
Autor: Lorna Velenik Žufić, 6. 2. 2013.

Dana 27. siječnja učenici, članovi povijesne grupe OŠ Stoja, s učiteljicom povijesti Sonjom Bančić tradicionalno su obilježili Dan sjećanja na holokaust i sprječavanje zločina protiv čovječnosti.
Učenici su pripremili predstavu koja je zamišljena kao intervju s gospodinom Romanom Kentom, autorom autobiografske knjige "Moj pas Lala", te je predstavili ostalim učenicima OŠ Stoja. Knjiga govori o djetinjstvu gospodina Kenta, poljskog Židova iz Lodza, koji je preživio strahote holokausta te sad živi u New Yorku i osim što je uspješan biznismen, bavi se temom holokausta na razne načine.
Učenici Jana Fočak, Samuel Nemanić i Ivan Marić preveli su knjigu s engleskog jezika, a nakon toga su je i ostali učenici, članovi povijesne grupe, pročitali te stvorili predstavu u kojoj nas upoznaju sa životom obitelji Kent prije, za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata te njihovim brojnim avanturama sa psom Lalom, koji je i glavni junak knjige.
Promatrajući život jednog simpatičnog kućnog ljubimca, koji proživljava sve lijepo i ružno što se u obitelji Kent dogodilo tijekom njihova života u Poljskoj, od 1933. do 1945. godine, učenici na primjeren način uče o strahotama Drugog svjetskog rata, shvaćaju pojam holokausta, uče o ljubavi, prijateljstvu, požrtvovnosti i nadi.

HOOLOKAUST.doc (106.00 KB)