Obilježen Dan sjećanja na Vukovar
Autor: Tatjana Velikanja, 20. 11. 2012.

Učenici Osnovne škole Stoja, koji pohađaju povijesnu  grupu kod učiteljice povijesti Sonje Bančić i novinarsku grupu kod učiteljice hrvatskog jezika Ticijane Benčić,  po drugi su put učestvovali u projektu ,,Sat povijesti iz Vukovara - Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine" s temom „Riječ o Domovinskom ratu – Domovinski rat  u književnoj riječi“.

Pročitajte i pogledajte pod Opširnije

Zadatak učenika bio je pisati o Domovinskom ratu, iznijeti svoje mišljenje ili predstaviti tekst na temu Domovinskog rata koji su napisali književnici ili sudionici Domovinskog rata iz njihovog kraja. Radove ili osvrt učenici su predstavili u kratkom izlaganju utrajanju od pet do sedam minuta.

Projekt se izveo u obliku video konferencije koju je organizirala OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Na video konferenciji održanoj 16. studenog okupilo se 14 hrvatskih  škola, a iz Istre je učestvovala samo Osnovna škola Stoja u prostorijama Ekonomskog fakulteta u Puli

OŠ Stoja kratkim je govorom predstavila učiteljica povijesti Sonja Bančić, a literarne radove učenika OŠ Stoja pročitala je učenica Marija Katarina Novak. Izlaganje učenice pratila je power point prezentacija, koju su izradili učenici Marsell Martinšić, Marta Pušić i Katarina Novak,  na kojoj je bilo prikazano što su učenici OŠ Stoja radili u školi u protekla dva tjedna. Naime, dva tjedna prije konferencije u OŠ Stoja započele su pripreme za obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar. Učenici članovi povijesne i novinarske grupe, pod vodstvom mentorica Bančić i Benčić,  crtali su grafit koji prikazuje vukovarski vodotoranj.  Grafit je, čija je glavna autorica učenica Anja Kuzmić, a njezini suradnici učenici Timon Dudaković i  Vanja Macan te Ervin i Edvin Sejdić, nastajao dva tjedna na školskom zidu unutar OŠ Stoja. Tehnika crtanja grafita izabrana je simbolički, jer grafit ostaje vječno, dok ga se ne ošteti, a učenici OŠ Stoja nikako ne će grafit uništiti već će se, prolazeći hodnicima, često sjećati grada Vukovara i njegovih ljudi što dokazuje i natpis u sklopu grafita: „Sjećam se...“

Kako_smo_mi_obiljezili_Dan_sjecanja_na_Vukovar.pdf (1.62 MB)